دنیا جای بدیه ولی ارزش جنگیدن داره:)

خب ما اول باید بدونیم که نگرشمون نسبت به خودمون چیه؟ روان‌شناس‌ها اسم این رو می‌ذارن خودپنداری. یعنی تصوری که از خودمون داریم و چیزی که توی ذهنمون ساختیم از خودمون. این‌ که چه‌قدر زیبام؟ چه‌قدر باهوشم یا هرچیز دیگه‌ای. و خب می‌دونیم دیگه؟ اکثرمون تصور درستی از خودمون نداریم!

این‌جا چندتا از عوامل این‌ که چرا ما این تصورات اشتباه رو داریم نام می‌بره.

یکیش مدرسه‌ است که فقط دو هوش ریاضی و حفظی رو در نظر می‌گیرن توش. باعث می‌شه شما اگر توی این دوتا هوش خوب نباشید، احساس کنید به اندازه کافی، کافی نیستید! (من می‌گم اگر خوب هم باشید همین احساس بهتون منتقل می‌شه کما این‌ که به من می‌شد!)

مورد بعدی خانواده‌ است و تله‌های شخصیتی که از بچگی باهامون باقی می‌مونند.

بعد از اون و به نظرم مهم‌ترین قسمتش تاثیر جامعه است. (باید بگم که این‌جا کمی درباره محدودیت‌های ایران و ناامیدی‌های مختص به خودمون می‌گه که اون هم به نوبه خودش جالبه)

در کل جامعه کوتاه‌مدت به آدم‌ها آسیب می‌زنه و چشم‌انداز رو ازشون می‌گیره. جرئت رویاپردازی ندارن. می‌دونین این‌جا یک جمله کلیدی میگه  «تصور کنین توانایی این‌ که آرزویی داشته باشیم، براش از خواب بیدار شیم و براش مبارزه کنیم خیلی مهمه» راست نمی‌گه؟ به صبح‌هایی فکر کنید که زود از خواب بیدار می‌شید، کافی خوابیدید، نور از پنجره‌تون وارد اتاقتون می‌شه و عاشق صبح می‌شید و می‌گید آره زندگی همینه و امروز روز خوبیه! من دوست دارم هرروز نور از پنجره توی اتاقم بزنه و این مهمه که رویایی داشته باشیم:)

حالا ما می‌دونیم چه‌قدر تصورمون و قدرتش برامون مهمه. «اگر فکر می‌کنید که می‌برید یا می‌بازید، در هر دو صورت درست فکر کردید.» و عزیزم، بیا این‌طوری فکر نکنیم که ٩٩ رو بندازیم دور و از قرن بعد شروع کنیم. دوست نداری تا قبل از این‌که سده ١۴ شمسی از دست بره تو یک اثر عالی توش گذاشته باشی؟ یک‌سال وقت داریم جانم:)

«آینه رو بچرخونید به سمت خودتون و به چشم‌های یک نابغه نگاه کنید.» :)

+ صوت پادکست در کانال تلگرام دکتر مجتبی شکوری

پ.ن: یک‌ جایی توی پادکست از افراد چندشخصیتی(MPD) صحبت می‌کنه. به نظرم فیلم split رو ببینید در این‌باره. بی‌نظیره این فیلم:)

+ مرتبط:) 

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

پایگاه خبری تحلیلی طراحی و سئو اخرین اخبار تعطیلی سه لاور مرجع تخصصی کشاورزی و زراعت ایران و جهان April طراحی سایت-سئو سایت بازار مصالح و محصولات معمار به وبلاگ کیتهای الکترونیکی خوش آمدید TXT Edwin